Vzdělávání na Podbořansku

Informační portál projektu MAP ORP Podbořany

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Veletrh škol a volného času 26-27.5.2017

30.5.2017:
Dne 26.5.2017 od 14 - 18:30 hod a 27.5.2017 od 10 - 16:30 hod se konala akce Veletrh škol a volného času v Podbořanech, v Meditační zahradě u žlutého kostela.

 

Veletrh škol a volného času – podbořanská část za námi, lubenecká před námi

Spoustu korzujících, pozorujících, prezentujících, tvořících i hrajících si dětí a dospěláků, ale i hospodářská zvířátka či hasičskou techniku – to vše mohl minulý pátek a sobotu 26. a 27. května v prostorách Meditační zahrady v Podbořanech a v přilehlých areálech obou podbořanských základních škol zahlédnout náhodný kolemjdoucí.

Co že se to dělo? Probíhala zde první část Veletrhu škol a volného času, který v rámci projektu „Místní akční plán vzdělávání pro obec s rozšířenou působností Podbořany“ organizoval realizátor projektu MAS Vladař, o. p. s. a jeho partnerská organizace OKAP Podbořany, z. s.

Smyslem ojedinělé akce, jaká se ještě na Podbořansku ani v blízkém okolí nekonala, je propojit všechny možné lidi a organizace z Podbořanska a blízkého okolí, kteří se nějakým způsobem podílejí nebo do budoucna mohou podílet na vzdělávání dětí do 15 let, a ukázat těm, pro koho pracují, tedy především rodičům a jejich dětem, co vše se jim v celém regionu Podbořanska nabízí, ať už v rámci školních či mimoškolních aktivit. Veletrh také nabízí pedagogům načerpat nové nápady, inspirovat se prací a aktivitami kolegů či rozšířit si obzory na zajímavých seminářích a vnést tak do svého povolání inovativní prvky.

Pro návštěvníky podbořanské části veletrhu byla připravena bohatá paleta ukázek a aktivit. Poznat činnost školek, škol i středních škol z Podbořan, Kryr, Krásného Dvora a Blšan a činnost více jak 17 regionálních volnočasových organizací mohli návštěvníci prostřednictvím panelů a video prezentace běžící po celý den v prostorách kostela Božího spasitele.

Možnost vyzkoušet si prakticky některou z činností, které umožňují dětem se v něčem zlepšit a rozvíjet se nabízely v dílničkách RMC Jonáš Podbořany, Klub českých turistů Podbořany, Přátelé Soběchleb, SOS Lubenec, VC Bertík Kryry, ZŠ T. G. M. a DDM Podbořany, ZŠ a školní družina Kryry, dětská skupina Chůvička Podbořany, GSOŠ Podbořany či Koňský dvorec Chmelištná.

 

(Nejen) Školy se toho nebojí

Vstup do neznáma – asi tohle byl organizátory Veletrh škol a volného času. Manažerka projektu mapování potřeb ve vzdělávání (MAP Vzdělávání ORP Podbořansko) Zdenka Lněníčková už nějakou dobu uvažovala, jak „zasíťovat“ vzdělávací instituce na Podbořansku a to samé jsem chtěla i já pro neziskové organizace. Proč? Na Podbořansku je nás pár, přesto o sobě nevíme. Vzdálenosti na mapě nejsou velké, přesto osobní vazby váznou. Přitom právě spolupráce, kontaktování, předávání informací a inspirace je tím, co všichni potřebujeme. Výhody jsou nasnadě. Společné financování projektů, půjčování prostředků, výměna know-how, i to by nám všem mohlo pomoci. To bylo také smyslem prvního ročníku úplně nového formátu Veletrh škol a volného času. Veletrh měl veřejnou a odbornou část, program byl nabitý. Naštěstí ani Meditační zahrada, kde byla hlavní část programu, nezela prázdnotou. Rodiče mohli získat informace o kroužkách, školách, mateřských centrech, oddílech a tak dále, učitelé se přihlásili na vzdělávací semináře.

Oceňuju, že i přes značné pracovní vytížení učitelů, ředitelů a zástupců spolků se povedlo první ročník zrealizovat. Potěšilo mě, že prvotní námitky ze strany škol znějící „na naší škole není nic zajímavého, žádné úspěchy nemáme“ nebyly úplně pravdivé. Spousta zajímavých kroužků, aktivit, přitažlivých pokusů a učebních postupů – to všechno bylo na veletrhu vidět a pocházely právě od těch „nezajímavých“ škol na Podbořansku. Všem zúčastněným patří velký dík za snahu, práci navíc, invenčnost… Na oplátku přeji aktérům hodně úspěchů a sil do dalších let.

Edita Langpaulová

Galerie :

Článek vyšel : 30.5.2017, počet zobrazení : ( tento měsíc)